Dziś jest , r.
giweather joomla module

20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka - najważniejszego dokumentu dotyczącego praw dzieci na całym świecie. Jednym z inicjatorów powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. W tym samym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka w 2014 roku.

W 30 rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka uczniowie Szkoły Podstawowej we Wrzesinie realizowali projekt „Moje prawa – prawa dziecka i prawa człowieka”. Celem projektu było uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć , jak z nich korzystać

W klasach młodszych (I – IV) wychowawcy zapoznali uczniów z prawami zawartymi w konwencji. W efekcie aktywnej pracy dzieci powstały plakaty obrazujące wybrane prawa dziecka.

Klasy starsze (V – VIII) brały udział w turnieju wiedzy na temat praw dziecka i praw człowieka, rozwiązywały krzyżówki, wykonały plakat ilustrujący jedno z praw dziecka oraz popisały się umiejętnościami recytatorskimi prezentując autorski wiersz na temat praw dziecka.

Jury w składzie: Pani Dyrektor Anna Wasielewska, Pani Pedagog Jolanta Śmiarowska oraz Pan Rafał Zasański musiało skrupulatnie liczyć punkty, bo poziom turnieju był bardzo wyrównany. Wszystkie klasy przygotowały się naprawdę znakomicie, ale zwycięzca jest tylko jeden - klasa V, która otrzymała nagrodę główną, ufundowaną prze Panią Dyrektor – wyjazd do kina.Gratulujemy zwycięstwa!

Wiersz napisany przez uczennice klasy VII i recytowany przez Kingę Górską podobał się najbardziej i został najwyżej oceniony.

„Prawa dziecka”

Ja mam prawa,

Ty masz prawa,to jest oczywista sprawa.

Prawa dziecka dobrze znamy,

zaraz przykład wam podamy.

 

Gdy różnię się od innych,

to jest moja sprawa.

Chciałbym też czasami poczuć,

że mam prawa.

 

Jeśli mam kłopoty lub ktoś mnie wyzywa,

wiem jak się kogoś na pomoc wzywa.

Jeszcze jedno do powiedzenia mamy:

wierzymy, że razem zło zwyciężamy.

 

Małgorzata Kinach

GALERIA ZDJĘĆ >>